Droga wolna

Nim spakujemy nasze pociechy na obozy zimowe, a wyruszają pierwszy raz, pomówmy z nimi nie tyle o zasadach savoir-vivre’u, jakie obowiązują na stoku. Oprócz uwag typu, słuchaj pana wychowawcy, uczulmy nasze dzieci na elementarne zasady bezpieczeństwa. Zasada nr 1 brzmi: nie jesteś sam na stoku, musisz uważać na innych narciarzy. Zasada nr 2: pierwszeństwo zawsze ma narciarz zjeżdżający przed tobą. Nim wejdziesz na stok, upewnij się, że droga jest wolna. Później podchodzenie oraz schodzenie – nigdy środkiem, zawsze bokiem. Spoglądaj znaki narciarskie, nie wolno ich ignorować. Nieustannie miej ze sobą legitymację szkolną (zazwyczaj trzyma je wychowawca lub są schowane w wewnętrznej kieszonce w kurtce). W zależności od wieku posiadasz obowiązek wezwania oraz udzielenia pierwszej pomocy na miejscu wypadku.

YOUNG SKIER par Linda Muir

A w czasie zimowiska, wszystkie wskazane wyżej reguły są jasne. Chodzi, o to aby je powtarzać jak mantrę, od najmłodszych lat, po to, by dla dzieciaków stały się truizmem. Lekkomyślność, brawura, nadmierna szybkość i mniemanie, że jest się królem szusowania, to bardzo częsta przyczyna wypadków narciarskich oraz snowboardowych, przede wszystkim wśród młodych ludzi. Zaś w czasie ferii zimowych poza wypoczywaniem, ma znaczenie przecież na pierwszym miejscu bezpieczeństwo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz